ulice sajgonu wietnam

Źródło: "Cztery Kilo Obywatela Mniej" blog

Dlaczego powinieneś pojechać do Wietnamu?

Z czym kojarzy się Wietnam? Z pewnością z wojną, która targała tym krajem w latach 60 i 70 XX wieku. I faktycznie konflikt ten stał się niejako wizytówką tego pięknego kraju. Dlaczego właśnie to Wietnam powinieneś wziąć pod uwagę planując następne wakacje? Powodów jest cała masa, a ja dziś postaram się wyłuskać kilka najważniejszych.

Wojna w Wietnamie.

Jak już wspomniałem wyżej, wizytówką Wietnamu stał się konflikt który dziś określamy mianem Drugiej Wojny Indochińskiej. Jakie były przyczyny i skutki tej wojny możecie przeczytać w innym artykule o tutaj – Wojna w Wietnamie https://4kilo.pl/wojna-w-wietnamie-moim-okiem-cz1 . Dlaczego jednak miałoby to być powodem do odwiedzin w Wietnamie? Przecież i w Polsce nie brak jest śladów tragicznej przeszłości oraz niepotrzebnej martyrologii. Jednak odwiedzając miejsca pamięci da się zauważyć dwie rzeczy.

Po pierwsze niesamowity kunszt żołnierzy Vietcongu do tworzenia „czegoś z niczego”. Niesamowicie proste i śmiertelnie skuteczne pułapki, czy też wykopane ręcznie wielopoziomowe podziemne tunele, pozostawiają niesamowite wrażenia. Stara maksyma mówi, że potrzeba jest matką wynalazku i dokładnie widać to na przykładzie wietnamskich partyzantów.

Drugim uderzającym uczuciem jest brak wrogości, czy też nawet nienawiści do tego co się wydarzyło. W rozmowach z miejscowymi da się odczuć pewne pogodzenie się ze swoją historią. Owszem było, jak było i o tym nie zapominamy, ale jednocześnie żyjemy już tu i teraz. Trzeba więc zająć się teraźniejszością, a nie wiecznie żyć przeszłością.

sajgon muzeum wojny
sajgon muzeum wojny

Wietnamskie jedzenie.

Kuchnia azjatycka cieszy się coraz większą popularnością, jednocześnie stanowiąc dla Europejczyków egzotyczną odmianę. Nie inaczej jest w Wietnamie, gdzie jedzenie jest dosłownie wszędzie i w dodatku jest bardzo tanie oraz smaczne. Nie musisz się również wcale obawiać o swoje zdrowie jedząc na ulicy :) Przez wiele lat podróżowania, w tym również po Azji jedyne problemu żołądkowe miałem po jedzeniu w samolocie…

Jak już jesteśmy przy jedzeniu to wypada również wspomnieć o piwie. To właśnie ten złoty napój jest stałym elementem wietnamskiego krajobrazu. Prawie na każdym rogu zobaczysz ludzi siedzących na małych stołeczkach i wolno sączących piwo ze szklanki z lodem. Bo tak właśnie się pije piwo w Azji – z kostkami lodu.

sajgon ulice

Jaki jest koszt wycieczki do Wietnamu?

Oczywiście trzeba zacząć od biletu lotniczego, a jego cena może znacznie się wahać. Jeszcze kilka lat temu raczej ciężko byłoby znaleźć jakiekolwiek połączenia za mniej niż 2000 zł. Dziś natomiast można „upolować” bilet w dwie strony już nawet za mniej niż 1500 zł. Wymaga to oczywiście refleksu i ciągłego śledzenia cen, jednak perspektywa zaoszczędzonych kilkuset złotych jest kusząca.

A jak wyglądają ceny na miejscu?

Ogólnie Wietnam jest bardzo tani i mówię to z perspektywy Polaka, jak również z perspektywy dwóch lat spędzonych w Tajlandii. To właśnie Tajlandia uchodzi wśród Polaków za bardzo tani kraj, jednak nie jest to do końca prawdą. Natomiast Wietnam faktycznie jest o wiele tańszy i chyba jeszcze nieskażony napływem zachodniej turystyki. Ceny przyzwoitych hoteli ze śniadaniem, w centrum Sajgonu to wydatek kilkudziesięciu złotych za pokój. Jedzenie, jak już wspomniałem jest pyszne i bardzo tanie. A i oczywiście nie możemy również zapominać o cenach piwa, które kształtują się w granicach 2-3 zł za butelkę. Dla porównania w Tajlandii jest to wydatek rzędu 10-11 zł.

Transport po kraju również nie będzie stanowił większego obciążenia dla naszej kieszeni. Jedyną wadą wszelkich pojazdów jest wieczne nadużywanie klaksonu. Dosłownie bez przerwy kierowcy trąbią, zdaje się zupełnie bez sensu, czasem nawet na pustej drodze. To faktycznie nie pozwala odpocząć w czasie jazdy, nawet jeśli jedzie się teoretycznie sypialnym autobusem. Dobrym pomysłem będzie zabranie stoperów do uszu.

ulice sajgonu wietnam 2

Co z bezpieczeństwem?

Wietnam jest bardzo bezpiecznym krajem, gdzie turysta nie musi zupełnie obawiać się o siebie. Oczywiście, jak wszędzie na świecie, tak i w Wietnamie spotkamy drobnych kieszonkowców, czy też taksówkarzy zawyżających cenę za przejazd. Nie można jednak powiedzieć, że odbiega to w jakikolwiek sposób od światowej normy i zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa i po prostu zdrowy rozsądek, można się śmiało nie przejmować.

Czy pojadę tam jeszcze raz?

Zdecydowanie tak! Od lat marzyłem, aby odwiedzić Wietnam i po jednej wizycie wiem, że nie będzie ona ostatnią. Wspaniali ludzie, świetne jedzenie, dobra pogoda i masa miejsc do odkrycia. Czego chcieć więcej? Tym tekstem chciałbym zachęcić wszystkich, aby spróbowali następne wakacje zaplanować w jakimś dalekim miejscu, które wydaje się egzotyczne i niedostępne. Zobaczycie, że takie wspomnienia będą o wiele bardziej cenne niż te z kolejnego urlopu spędzonego w tym samym miejscu. Na prawdę nie ma się czego bać! Zwiedzajcie, poznawajcie, próbujcie dopóki macie czas i dopóki miejsca te zachowują swój oryginalny klimat. Klimat nie zmącony nadmiarem turystów.